First Performances 2018

Ulrika Emanuelsson
Nu tändas en stund på jorden (SSATB)
Petri Sångare
St. Peter’s Church, Malmö
6 January 2018

Ulrika Emanuelsson
Dans på kraterns rand: svit för många röster (SSAATTBB, toy piano, velcro and percussion)
Gothenburg Symphony Vocal Ensemble
Gothenburg Concert Hall, Gothenburg
21 January 2018

Anna-Lena Laurin
Circus (wind ensemble)
Östgöta Blåsarsymfoniker conducted by Per-Otto Johansson
De Geerhallen, Norrköping
25 January 2018

Lisa Stenberg
Heart (EMS Synthi 100)
Lisa Stenberg
Lillan, Luleå
8 February 2018

Lisa Stenberg
Healer (EMS Synthi 100)
Lisa Stenberg
Lillan, Luleå
8 February 2018

Farangis Nurulla
Pierre de patience, ballet (a concerto for harpsichord, chamber ensemble and live electronics)
Chamber Ensemble of the Moscow Conservatory
Rachmaninov Hall, Moscow Conservatory, Moscow
12 February 2018

Mirjam Tally
Vårtidens ljus (mixed choir, crotales)
Erik Westberg Vocal Ensemble
Stora Salen, Studio Acusticum, Piteå
15 February 2018

Rosali Grankull
Andningsövningar för bälgar och människor (three organ bellows and electronics)
Joel Bergström, Hugo Von Horn, Joel Speerstra, Rosali Grankull
Örgryte New Church, Gothenburg
19 February 2018

Rosanna Gunnarsson
Geryones (soprano, piano)
Kajsa Lindberg, Arpad Solti
Västerås Concert Hall, Västerås
10 March 2018

Ulrika Emanuelsson
#metoo (SA and piano ad cordes)
SALT Women’s Choir and the Carolinae Women’s Choir
All Saints’ Church, Lund
10 March 2018

Mirjam Tally
The Turn (alto flute, clarinet, 1 percussionist, violin, viola and cello)
Norbotten NEO conducted by Tommy Anderson
Konsthallen, Kulturens Hus, Luleå
15 March 2018

Maria Lithell Flyg
Oboe Quintet (oboe, violin, viola, cello)
Emmanuel Laville, Genevieve Martineau, Eriikka Nylund, Chul-Geun Park
Studio 2, Radiohuset, Stockholm
16 March 2018

Anna-Lena Laurin
Sånger i vinden (baritone and piano, text Björn Bohlin)
Mats Jansson, Olle Persson
Tånga School Auditorium, Falkenberg
17 March 2018

Kristin Boussard
Den ensamma hunden (alto sax, percussion, double bass, gramophone)
Jörgen Petterson, Magdalena Meitzner, Bård Ericson
Foyer of the Folkoperan, Stockholm
20 March 2018

Kristin Forsman
Här och nu! (Here and Now!) (Legui rekk!) (symphonic wind ensemble)
Östgöta Blåsarsymfoniker
Crusell Hall, Linköping
22 March 2018

Kristin Boussard
Songs, Evaporate! (voice, violin, dry ice)
Orkestersalen, Studio Acusticum, Piteå
23 March 2018

Ylva Skog
Primus motor (chamber orchestra)
Dala Sinfonietta
Aveny Folkets Hus, Ludvika
23 March 2018

Ylva Skog
Primus motor (chamber orchestra)
Dala Sinfonietta
Kristine Hall, Falun
24 March 2018

Rosanna Gunnarsson
Vinterhamn (contrabass recorder)
My Eklund
Gottsunda Dans och Teater, Uppsala
7 April 2018

Anna-Lena Laurin
Concerto for guitar (version for guitar and large string orchestra)
Göran Söllscher, Domingo Hindoyan and the Malmö Symphony Orchestra
Malmö Live, Malmö
12 April 2018

Paula af Malmborg Ward
causeries (violin, cello, piano and small bouncy balls)
Trio Poseidon (Sara Trobäck, violin; Claes Gunnarson, cello; Per Lundberg, piano)
Stenhammarsalen, Gothenburg Concert Hall, Gothenburg
15 April 2018

Anna-Lena Laurin
The Boy From the Winter Land and the She-Troll (wind quintet)
Pollux Wind Quintet
Dunkers Kulturhus, Helsingborg
18 April 2018

Anna-Lena Laurin
The Bird Phoenix (version for small symphony orchestra) (double concerto for bassoon and saxophone)
Magnus Nilsson, Peter Wilgotsson, Eugene Tzigane, the Norrlandsoperan Symphony Orchestra
Norrlandsoperan, Umeå
27 April 2018

Anna-Lena Laurin
Winds (solo piano)
Roberta Swedien
Nordia House, Portland, Oregon
11 May 2018

Lei Feng Johansson
Lyssna känna… (two violins)
Duo Gelland
Lödöse Museum, Lödöse
12 May 2018

Ylva Skog
Caminar (string quartet)
Musicians from the Dala Sinfonietta
Geschwornergården, Falun
18 May 2018